زندگی نامه شهید زنده نام استاد حمیده برمکی

بسم الله رحمن الرحیم

مرگ صاحبدل ، جهانی را دلیل کلفت است      شمع چون خاموش گردد ، داغ محفل میشود

زندگی نامه شهید زنده نام استاد حمیده برمکی

استاد حمیده برمکی در سال 1349 هجری شمسی در شهر کابل متولد شده است.

استاد ، تحصیلات ابتدایی را در مکتب زلیخا خیرخانه ، تحصیلات ثانوی را در لیسه اریانا از 1355 تا 1365 به اتمام رساینده است . در سال 1365 از طریق امتحان کانکور وارد پوهنحًی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل گردید و در سال 1369 با کسب درجه اول فارغ گردید. بعد از ختم تحصیلات دوره لیسانسش ، نماینده انستیتوت ماکس پلانک آلمان و ایپک فرانسه و دایرکتر موسسه ی خدماتی حقوقی خراسان انجام خدمت نموده است.

استاد ، در سال های 1370 و 1371 پروگرام ستاژ حًارنوالی را باکسب درجه اول به اتمام رساند و بعد از ختم دوره ستاژ در سال 1371 شامل کادر علمی حقوق و علوم سیاسی پوهتنون کابل گردید . از سال 1371 تا 1383 مصروف تدریس در این پوهنحًی بود و در سال 1384 با استفاده از بورس تحصیلی عازم کشور ایتالیا گردیده و با کسب دیپلوم ماستری از پوهنتون بولونیای کشور ایتالیا، در سال 1385 دوباره به کشور عودت نمود.

از سال 1385 تا 1387 بحیث رئیس دپیارتمنت حقوق و علوم سیاسی مرکز تحقیقات پالیسی دانشگاه کابل ایفای وظیفه نمود، ضمنا بحیث دایرکتر برنامه تالیف کتابهای حقوق زن در اسلام و قوانین افغانستان ، دایرکتر پروژه وب سابت زن و اسلام ، مسؤول دفتر اجتماع زنان حقوقدان افغان ، عضو شورای زنان دانشگاه کابل ، مشاور حقوقی AREU، عضو کمیسیون جندر و قانون، نماینده زنان در لویه جرگه سال 2002 میلادی ، معاون پوهنحٌی حقوق و علوم سیاسی ، و وکیل مدافع در لوی حًارنولی کشور ایفای وظیفه نموده بود.

شهید حمیده برمکی ، یکی از فعالان حقوق بشری در افغانستان بود . وی بحیث کمیشنر بخش حمایت از حقوق اطفال در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سال 2009 تقرر یافت .در این مدت در راستای تحقق حقوق اطفال فعالیت های چشمگیری را انجام دادند ، از جمله تهیه پالیسی جلوگیری از استخدام اطفال در نیروی های نظامی بود که چندی قبل مورد تصویب حکومت و ملل متحد قرار گرفت.

شهید حمیده برمکی بر علاوه فعالیت هایش تحقیقاتی را در زمینه های مختلف انجام داده و به دست نشر سپرده است که ذیلا از آن یاد آوری میگردد.

-       عوامل بی ثباتی سیاسی در افغانستان و راه های حل آن .

-   حقوق زن در اسلام و قوانین افغانستان.

-        نقش زنان در باز سازی افغانستان.

-        حقوق سیاسی زن در اسلام .

-        ربا و دلایل حرمت آن .

-        ایقاع یا اراده انفرادی .

-      خشونت علیه زن .

-       اصلاحات سیاسی در قانون اساسی و موافقت نامه بن.

-       تعدد زوجات.

-       طرق حل مسالمت آمیز منازعات.

-        انواع سرقت در تحقیقات جنایی.

شهید برمکی ، واقعا جون نامش ملبس با اخلاق نیکو ، صمیمی ، خوش برخورد و ارام بود تا آخرین روز های از زندگی اش با حس وطن دوستی و عشق سرشاری که به وطن و مردمش داشت در یک حادثه المناک و وحشیانه به روز جمعه مورخ 8/11/1389 همراه با خانواده اش در یک حمله انتحاری واقع وزیر اکبر خان شهر کابل به شهادت رسید . روحش شاد و یادش گرامی باد.

 

بازدید 7485 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در شخصیت ها
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید