دومین گزارش گفتگوی مردم افغانستان پیرامون صلح نشر شد

هدف این گزارش روشن ساختن چالش‌ها و راه حل‌ها برای آوردن صلح پایدار در کشور عنوان شده است.
به نقل از رادیو سلام وطندار ؛این گزارش از طریق گفتگوی رو در رو با بیشتر از شش هزار شهروند در 34 ولایت کشور توسط 11 نهاد مدنی و کمیسیون مستقل حقوق بشر تهیه شده است.
بر اساس یافته‌های این گزارش شهروندان کشور موجودیت فساد در ادارات، نقض حقوق بشر و حقوق زنان، عدم تامین حاکمیت قانون، موجودیت گروه‌های مسلح غیر مسوول و مسلح سازی آنان را ازعوامل نا امنی در کشور عنوان شده است.
فهیم حکیم مشاور ارشد کمیسیون مستقل حقوق بشر استفاده از تنش‌های قومی، بیکاری، عدم دسترسی مردم به خدمات عامه و پایین بودن سطح آگاهی مردم را از نگرانی‌های عمده مردم دانست و گفت: این نگرانی‌ها می‌تواند که باعث افزایش بحران و نا امنی در کشور گردد.
« این مرحله دومش که شامل نقشه راه برای صلح است که هر ولایت اولویت کاری خود را دارد یک ولایت بیکاری جوانان را منبع نا امنی گفته، یک ولایت دیگر موجودیت افراد مسلح، گروه های ملیشه را اولویت کاری گفته که باید تحت غور و بررسی گرفته شود، در یکی فساد، به همین شکل اینها ارایه کردند.»
در همین حال روبینا همدرد نماینده شبکه‌ی زنان افغان گفت: آنان با ارایه این گزارش به حکومت آینده در راستای تامین صلح در کشور کمک کرده‌اند.
به گفته‌ی بانو همدرد، در این گزارش مشکلات فراراه صلح در کشور شناسایی شده و راه‌های حل برای آن بیان شده است.
« این راپور یک ارزش است که در آینده کاری از آنان را آسان می‌سازد، به خاطری زمانی که ما می‌خواهیم یک مشکل را حل کنیم، باید اول مشکل شناسایی شود و تمام عوامل آن دریافت شود در نهایت راه حل‌های آن.»
تقویت حکومت پاسخگو، استحکام نهادهای امنیتی، خلع سلاح گروپ‌های مسلح غیر مسوول و سایر ملیشه های طرفدار حکومت، ارتقای حقوق بشر حاکمیت قانون و مبارزه با معافیت، ارتقای حقوق زنان و نقش آنان در آوردن صلح از مواردی مهمی است که در این گزارش به حکومت افغانستان پیشنهاد شده است.
تهیه کنندگان این گزارش از حکومت آینده می‌خواهند تا ماده های این گزارش را در برنامه های کاری خود جا دهد و آنرا عملی کند.
ملالی حسینی – کابل

 

بازدید 6338 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در گزارشات
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید